نداشتن نسبت خونی ابوبکر با امام صادق ع + سند

ولدنی ابوبکر مرتین!!!!!

(انتشار این مطلب حتی بدون ذکر منبع جایز است)

اونهایی که فکر میکنند نسب امام صادق ع از طرف مادر میرسه به ابوبکر و این حدیث رو منسوب به ایشان می دانند متن زیر رو با دقت بخونندمشغول تلفن

جالب است که این روایت در کتب اربعه شیعه نیامده و فقط در کشف الغمه اربلی آمده است که آن هم از مصادر اهل سنت بیان شده است ضمن اینکه اصلا سند هم ندارد و مرسل است

وقال الحافظ عبد العزیز بن الأخضر الجنابذى رحمه الله أبو عبد الله جعفر بن محمد بن على بن الحسین بن على بن أبى طالب علیهم السلام الصادق وأمه أم فروة واسمها قریبة بنت القاسم بن محمد بن أبى بکر الصدیق رضى الله عنه وأمها أسماء بنت عبد الرحمن بن أبى بکر الصدیق ولذلک قال جعفر علیه السلام ولقد ولدنى أبو بکر مرتین .
کشف الغمة ، ج2 ، ص 374 .
حافظ عبد العزیز جنابذی گفته است: ابو عبد الله جعفر بن محمد ، مادرش ام فروه از طرفی دختر قاسم بن محمد بن ابو بکر است و از طرف دیگر مادرش اسماء، دختر عبد الرحمان بن ابوبکر است و از این روی امام صادق فرموده: ابوبکر دو بار مرا به دنیا آورده یعنی از دو طرف نسب من به ابو بکر می رسد.

اولاً : حافظ عبد العزیز جنابذی متوفای 611 است و امام صادق علیه السلام در سال 148 هجری به شهادت رسیده است بین این دو فاصله زیادی وجود دارد . پس روایت مرسله است و روایت مرسل ارزشی برای استدلال ندارد .
ثانیاً : این شخص سنی مذهب است ؛ چنانچه ذهبی در سیر اعلام النبلاء در باره وی می‌نویسد :
ابن الأخضر * الامام العالم المحدث الحافظ ... قال ابن النجار : ... وما رأیت فی شیوخنا مثله فی کثیرة مسموعاته ، وحسن أصوله ... .
سیر أعلام النبلاء - الذهبی - ج 22 - ص 31

البته دلیل دیگری هم وجود دارد در این که این حدیث از زبان سنی نقل شده است و آن وجود لفظ صدیق برای ابوبکر در این حدیث است و فقط سنی ها معتقدند که ابوبکر صدیق است و شیعه هرگز چنین اعتقادی ندارد

عکس از کتاب سیر اعلام

 

 

 

 

 

 

  

اما این روایت به لحخاظ دلالی هم باطل است زیرا امام صادق به ان چیزی که افتخار می کند ولایت مولا علی ع هست و نه نسبش

ولایتی لعلی بن أبی طالب أحبّ إلیّ من ولادتی منه، لأنّ ولایتى له فرض وولادتى منه فضل .
ولایت علی بن أبی طالب (علیه السلام) برای من محبوب‌تر از این است که او مرا به دنیا آورده است ؛ چرا که قبول ولایت او برای من واجب و فرزند او بودن امتیاز است .
الفضائل ، شاذان بن جبرئیل ، ص 125 و الروضة فی فضائل أمیر المؤمنین ، شاذان بن جبرئیل ، ص 103 و بحار الأنوار ، علامه مجلسی ، ج29 ، ص299 .
و همچنین نقل شده است که آن حضرت فرمود :
ولایتی لآبائی أحب إلیّ من نفسی ، ولایتى لهم تنفعنى من غیر نسب ، ونسبى لا ینفعنى بغیر ولایة .
ولایت پدرانم برای من ، دوست‌داشتنی تر از جان من است ، ولایت آن‌ها برای من فایده دارد ؛ حتی اگر نسبتی با آن‌ها نداشته باشم ؛ ولی نسبت با آن‌ها زمانی که ولایت آن‌ها را نداشته باشم ، برایم سودی ندارد .
مشکاة الأنوار ، علی الطبرسی ، ص 575 .

 

 

 

/ 5 نظر / 146 بازدید
filtershekans

سلام. وبلاگ زيبايي داري. خوشحال ميشم به منم سر بزني!

olelamr

سلام مهدی یاور عزیر میخواستم شمارو به نویسندگی توی سایت اولی الامر دعوت کنم ما سعی داریم با ایجاد محیطی پر محتوا گامی هر چند کوچک در تعجیل سرورمان آقا صاحب الزمان برداشته باشیم اگر حاضر به همکاری هستین میتونید به سایتمون سر بزنید و نظر بگذارید یا اینکه با ایدی یاهو بنده در تماس باشید www.olel-amr.com yahoo id: pxmi یا علی

علوی

سلام[گل] مشتاق دیدار[هورا][هورا][هورا][هورا]

ب.ر.ا.ی.ت.و

سلام ، التماس دعا .لینک کردم اللهم عجل لولیک الفرج